ATENY W JEDEN DZIEŃ ZWIEDZANIE CO ZOBACZYĆ?

Ateny w jeden dzień zwiedzanie co zobaczyć

Ateny w jeden dzień zwiedzanie co zobaczyć?

Co musisz zobaczyć w Paryżu

Jeżeli zdecydowaliście się na wyjazd do Grecji, a waszym najważniejszym celem nie jest picie Rakii i całodzienne wylegiwanie się na pięknych greckich plażach, ale również poznanie greckiej kultury i sztuki to bezsprzecznie musicie wybrać się do Aten.

Ateny to miasto kontrastów. Z jednej strony kolebka cywilizacji europejskiej z przebogatą historią kulturą i wpływem na życie każdego z nas. Z drugiej strony to ogromna rozsypująca się metropolia, która nigdy nie śpi, cały czas się kotłuje, tętni i rozwija.

Ateny albo się kocha, albo się ich nienawidzi. Przypominają większość dużych nowoczesnych europejskich miast bo znajdziemy tu standardowe kamienice, ogromne korki i tłok na ulicach. Z drugiej strony jest to miasto pełne antycznej historii, niesamowitych ruin, zniszczonych, zaniedbanych oraz opuszczonych budynków i ciemnych zaułków. Które Ateny pokochacie zależy od Was i tego co podczas poznawania nowych miejsc jest dla Was najważniejsze.

Ateny w jeden dzień zwiedzanie co zobaczyć

Ateny w jeden dzień zwiedzanie co zobaczyć

Co musisz zobaczyć w Rzymie

Jeżeli nie ma się zbyt dużo czasu na poznanie Aten to do zobaczenia najważniejszych i reprezentatywnych miejsc wystarczy dzień lub dwa. A już na pewno uda nam się wszystko co najmniej liznąć jadąc tam na jeden weekend. Najważniejsze ateńskie zabytki znajdują się w promieniu kilkuset metrów od siebie i dlatego ich poznanie nie wymaga aż tak dużo czasu.

Najważniejszy zabytek miasta czyli wzgórze Akropol z wspaniałym Partenonem czy Erechtejonem, Teatrem Dionizosa i Odeonem Heroda to tylko kwestia wydania 20 lub 30 euro i wspięcia się schodami na szczyt wzgórza. Cały czas pracują tu archeolodzy, którzy odkrywają nowe zabytki lub po prostu pielęgnują to co zostało już odkryte, ale ulega erozji. Z tego względu musimy niestety przygotować się, że niekiedy zabytki są zakryte lub zasłonięte rusztowaniami ponieważ odbywa się ich renowacja. Na szczęście nie zdarza się to aż tak często i nigdy nie jest prowadzone na większym obszarze w jednej chwili.

W niedalekiej odległości od Akropolu znajduje się kolejny wspaniały grecki zabytek czyli ateńska Agora z dobrze zachowana świątynią Hefajstosa. Zaraz obok położony jest Kościół Świętych Apostołów i muzeum w którym znajdziemy mnóstwo starożytnych rzeźb i innych wykopalisk, które stale odkrywane są w tym miejscu i uzupełniają bogatą kolekcję zbiorów.

Kawałek dalej znajduje się replika pierwszego stadionu na którym odbyły się nowożytne Igrzyska Olimpijskie w 1896 roku. Warto zwiedzić to miejsce aby dowiedzieć się jak wyglądały kiedyś stadiony olimpijskie. Aby zwiedzić całość musimy kupić bilet wstępu, jednak aby zobaczyć cały stadion bez szczegółów i muzeum, możemy podarować sobie wydanie 10 euro i zobaczyć całość budowli z pobliskiego wzgórza.

stadion ateny

Ateny w jeden dzień zwiedzanie co zobaczyć

Nieopodal Akropolu, po jego zachodniej stronie znajduje się najstarsza dzielnica mieszkalna Aten czyli Plaka. To cudowne miejsce z mnóstwem urokliwych wąskich uliczek i krętych zaułków. Plaka to najlepszy sposób żeby poczuć ateński klimat i również stać się jego częścią. Mnóstwo malutkich tawern znajdujących się jedna przy drugiej i serwujących doskonałe i niedrogie jedzenie. Wystarczy że zboczymy z głównego szlaku turystycznego i znajdźmy się w spokojniejszym miejscu gdzie ceny będą jeszcze bardziej dostosowane do portfeli zwykłych ateńczyków.

Poza tawernami i restauracjami znajdują się tu również warte zobaczenia zabytkowe budowle takie jak bizantyjski kościół św. Mikołaja Ragkavy, wzniesiony 335 lat przed naszą erą pomnik Lizykratesa czy wspaniałe Schody Plaki znajdujące się przy Mnisikleous 22 z mnóstwem kaskadowo ułożonych tawern i restauracji.

tawerna jedzenie

Jeżeli jesteśmy wielbicielami regionalnych trunków to bezapelacyjnie powinniśmy udać się do najstarszego baru serwującego alkohole własnej produkcji czyli Brettos. Ceny Ouzo zaczynają się tutaj już od 2,5 euro za porcję.

Będąc na Place nie sposób przejść obojętnie obok miejsca które potocznie nazywa się Anafiotika. Zespół kilkudziesięciu budynków przeniesiony jakby żywcem z jednej z greckich wysp. Białe ściany i kręte uliczki sprawią, że poczujemy się tutaj jak na Santorini.

santorini

Na Plakę najlepiej wybrać się wieczorem kiedy temperatura jest już niższa, a urok miejsca dodatkowo podkreślony przez podświetleniem.

ateny w nocy

Nieopodal Akropolu znajdziemy miejsce które nazywa się Monastiraki. Jest to duży obszar w mieście który swoją nazwę zapożyczył od znajdującego się w jego sercu placu Monastiraki. Na samym placu znajduje się między innymi dobrze zachowany kościół Pantanassa, biblioteka Hadriana i przyległe ruiny oraz wspaniały otomański meczet z XVIII wieku. Jeżeli przyjdziemy w to miejsce w niedzielę to znajdziemy tu bardzo urokliwy targ staroci czyli Pchli Targ Monastiraki. Jeżeli jesteśmy amatorami zbieractwa lub kolekcjonerami oraz lubimy się targować to miejsce wprost wspaniałe na niedzielną wycieczkę.

Ateny w jeden dzień zwiedzanie co zobaczyć

Jednak Ateny to nie tylko zabytki czy ruiny ale również muzea. Nowe Muzeum Akropolu znajdujące się u stup wzgórza ma w swojej kolekcji bezcenne zabytki odkrywane przez lata w okolicach Akropolu.

Muzeum Narodowe, czyli największe greckie muzeum z ogromną ilością eksponatów z antycznej Grecji.

Muzeum numizmatyczne z jedną z największych kolekcji monet zarówno tych pochodzących z czasów antycznych jak i po narodzeniu Chrystusa, średniowiecza aż do czasów obecnych.

Muzeum wojny wraz ze znajdującą się przed budynkiem ciekawą kolekcją wojskowych pojazdów i samolotów. W muzeum znajdziemy eksponaty nawiązujące do wszystkich największych konfliktów zbrojnych w historii świata, zarówno z czasów antycznych jak i nowożytnych.

Bardzo ciekawym miejscem jest również muzeum Benaki. Znajdziemy tu przebogatą kolekcję sztuki z całej Grecji. Podobnie jak w innych ateńskich muzeach zakres zbiorów zaczyna się w starożytności, a kończy w czasach obecnych.

Ateny w jeden dzień zwiedzanie co zobaczyć

Jeżeli obejrzymy już wszystkie najważniejsze miejsca w centrum Aten, ale dysponujemy jeszcze czasem który możemy wykorzystać na przykład na relaks to powinniśmy wybrać się na plażę. Wokół Aten znajduję się mnóstwo plaż wartych odwiedzenia.

plaża ateny

Wspaniałym miejscem do kąpieli i wygrzewania się na słońcu jest leżący 30 minut drogi samochodem Vouliagmeni Lake. Jest to niesamowicie urokliwie położone przy samym morzu małe jezioro. Wstęp niestety jest płatny i kosztuje 12 euro, ale miejsce jest na tyle wyjątkowe, że warto skorzystać z tej okazji. Jeżeli jednak nie chcemy płacić za wstęp, możemy zobaczyć co tracimy wchodząc na pobliski klif. Po zrobieniu zdjęć przejść kilkanaście metrów przez ulicę i wygrzewać się na również bardzo urokliwej, ale bezpłatnej plaży.

Vouliagmeni

Wspaniałym sposobem na wtopienie się w ateński klimat jest wieczorny spacer wokół Akropolu. Bajkowe iluminacje zabytków sprawiają niesamowite wrażenie i na długo zapadają w pamięć. Po spacerze warto skorzystać z oferty znajdujących się w pobliżu, czynnych do późna urokliwych kawiarni i barów. Ceny nie są zbyt wysokie, a wrażenia naprawdę w 100% wypełnią poniesione wydatki.

Wbrew pozorom w Atenach nie ma zbyt wielu emigrantów i uchodźców. Oczywiście na ulicach tak jak i w innych dużych europejskich metropoliach spotkamy osoby sprzedające podrobione ubrania i torebki. Niczym wyjątkowym nie są również osoby bezdomne śpiące na ulicach czy sprzedające tandetne zabawki czy tanie pamiątki, jednak jest ich zdecydowanie mniej niż wynikałoby z bliskości kontynentu afrykańskiego skąd pochodzą emigranci. Na ulicach jest względnie bezpiecznie, ale nie warto wybierać się w nocne, piesze wycieczki po najgorszych dzielnicach ze względów oczywistych.

ateny miasto

W mojej ocenie Ateny jaki i cała Grecja to wspaniałe i fascynujące miejsce, które na pewno warto i trzeba odwiedzić i poznać.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

One thought on “ATENY W JEDEN DZIEŃ ZWIEDZANIE CO ZOBACZYĆ?

 • 3 lipca 2018 at 01:32
  Permalink

  Ateny to według mnie jedno z najwspanialszych i najciekawszych europejskich miast. Godne polecenia i godne zobaczenia!!

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.