Gdańsk w jeden dzień, co zobaczyć?

Stare Miasto w Gdańsku

Gdańska starówka to najstarsza cześć miasta leżąca na północnym krańcu miasta. Jest wizytówką i poza Oliwą najbardziej znanym i charakterystycznym miejscem w Gdańsku.W rejonie starówki znajduje się większość gdańskich zabytków, które są warte zobaczenia. To tutaj znajdziemy charakterystyczną Fontane Neptuna, strzelisty Ratusz Starego Miasta czy urokliwe uliczki z wspaniale zdobionymi kamienicami i urokliwymi zaułkami. Z budowli na które warto zwrócić uwagę jest jeszcze gdański Dworzec Główny, Wielki Młyn czy piękny budynek Katowni.

Ulica Długa

Jest to najbardziej reprezentatywna ulica Starego Miasta w Gdańsku. W połączeniu z przedłużającą ją ulicą Długi Targ tworzy trakt Królewski, którego nazwa nawiązuje do uroczystych wjazdów władców do Gdańska. Ulica długa od zawsze stanowiła centralny punkt miasta i miejsce w którym swoje domy mieli najbogatsi i najznakomitsi rezydencji Gdańska. Dom Ferberów, dom Uphagena czy dom Schumannów to miejsca które warto poznać i jeżeli będzie taka możliwość również zwiedzić ponieważ ich wnętrze pokazuję jak mieszkali tamci znakomici gdańszczanie. Przy długiej stoi również wizytówka Gdańska czyli fontanna Neptuna oraz tuż obok Ratusz Głównomiejski. Poza tym warto również wybrać się do budynku Urzędu Pocztowego Gdańsk , który znajduję się prawie pośrodku ulicy długiej. Odległości pomiędzy tymi zabytkami sięgają najczęściej tylko kilkudziesięciu metrów dlatego zwiedzanie nie będzie męczące. Warto wspomnieć że podczas wojny cała ulicy została prawie doszczętnie zniszczona i odbudowana dzięki staraniom i pracy mieszkańców.

Ulica Mariacka

Zapewne najbardziej zachwycającą i urokliwą ulicą starego miasta w Gdańsku jest ulica Mariacka. Ułożona równolegle do ulicy Długiej leży kilkaset metrów od tego reprezentatywnego miejsca. Ulica Mariacka została w pełni odrestaurowana po wojnie i dzięki całkowicie zrekonstruowanymi przedprożami, wspaniale oddaje niepowtarzalny klimat i charakter dawnego miasta i jego pięknej zabudowy.

Żuraw Gdański

Gdański Żuraw to z pewnością jeden z najbardziej charakterystycznych gdańskich zabytków podkreślający jego morski klimat. Jego sylwetka wyraźnie odznacza się wśród rzędu kamienic znajdujących się na brzegu Motławy. Żuraw jest największym zachowanym dźwigiem średniowiecznej Europy, który można i powinno zwiedzić się od środka. Dzisiejszy żuraw rożni się znacznie od swojej pierwszej drewnianej wersji jednak jego sylwetka jest niezapomniana.

Europejskie centrum solidarności

Będąc w Gdańsku warto zajrzeć do Europejskiego Centrum Solidarności którego charakterystyczny rdzawy budynek nawiązuję kształtem oraz miejscem budowy do kolebki polskiej Solidarności czyli Gdańskiej Stoczni Remontowej. Centrum powstało aby podtrzymywać i propagować idee dziedzictwa Solidarności. Znajduję się tutaj między innymi wspaniale urządzone muzeum pokazujące opresyjne działanie systemu komunistycznego w Polsce oraz przybliżające okres powstania i działań Solidarności dzięki której system komunistyczny został obalony.

Muzeum II Wojny Światowej

Bardzo blisko historycznego centrum miasta znajduję się budynek Muzeum II Wojny światowej. Wspaniała i nowoczesna wystawa w muzeum pokazuję wojnę jako dramat człowieka jako jednostki. Nie skupia się na bezosobowym przedstawianiu sprzętu wojskowego czy przebiegu bitew, ale w głównej mierze nawiązuje do codziennych doświadczeń i terroru wojny.

Park Oliwski i Bazylika archikatedralna w Oliwie

Bazylika Archikatedralna potocznie zwana Katedrą i leżący zaraz obok niej Park Oliwski to miejsce doskonałe na spędzenie słonecznego popołudnia w Gdańsku. Po wizycie w Katedrze, w której znajdują się największe europejskie organy czy aż 23 piękne rzeźbione ołtarze, warto wybrać się na wędrówkę urokliwymi uliczkami oliwskiego parku. Jest to doskonałe miejsce na chwilę wyciszenia się i zebrania wewnętrznej równowagi i spokoju. Park podzielony jest kilka części, które utrzymywane są w równych stylach: symetrycznym francuskim, bardziej chaotycznym angielskim czy pełnym przejść i strumyków japońskim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: