Jak tanio podróżować po Europie? Najlepsze porady i wskazówki tanich wyjazdów.

Jak tanio podróżować po Europie?

Jeżeli lubisz podróżować, ale nie masz nieograniczonego budżetu który możesz przeznaczyć na wyjazdy, w tym poradniku pokażemy ci jak pojechać daleko, ale wydać przy tym jak najmniej pieniędzy.

Europa w porównaniu z innymi to bardzo mały kontynent, jednak jest bardzo mocno zróżnicowany pod względem geograficznym i kulturowym. Od kiedy do większości europejskich krajów możemy podróżować już bez paszportu, nasz kontynent stał się jeszcze mniejszy, ponieważ znacząco spadły ceny połączeń lotniczych do poszczególnych państw.

Jeżeli chcesz tanio podróżować po Europie stosuj się do kilku podstawowych zasad, a twoje wyjazdy będą nawet o kilkadziesiąt procent tańsze.

1. Jeżeli podróżujesz samolotem to korzystaj z przeróżnych wyszukiwarek i porównywarek oferujących najtańsze przeloty. Bardzo często zdarza się, że linie lotnicze przeznaczają jakąś pule biletów na promocje wystawione do zakupu w dużo niższej cenie. Bądź wytrwały.

Subskrybuj również newslettery linii lotniczych, które z reguły dla swoich subskrybentów wysyłają informacje o połączeniach w niższych cenach. Śpiesz się bo takie oferty trwają czasami tylko przez krótką chwile.

Musisz być czujny i w wolnej chwili, nawet codziennie sprawdzać samodzielnie poszczególne ceny połączeń na wybranych przez siebie kierunkach.

2. Bądź otwarty na nowe kierunki podróży i nie zamykaj się na pewne obszary. Cała Europa jest ciekawa niezależnie od temperatury tam panującej. Południe Europy z reguły jest dużo cieplejsze niż chłodna północ, ale również i tam znajdziesz wiele ciekawych miejsc, które dadzą ci wiele satysfakcji i często mogą być naprawdę tanie.

3. Dokonuj rezerwacji dużo wcześniej, nawet na kilka czy kilkanaście miesięcy przed planowaną datą podróży. Ceny biletów lotniczych oferowanych dużo wcześniej przed wylotem potrafią być nawet kilkadziesiąt procent tańsze niż te kupowane w krótkim okresie przed wylotem.

Pamiętaj jednak żeby nie zamykać się jednak na oferty last minute, które często również są dużo tańsze, a znając średnie ceny biletów będziesz wiedzieć czy oferta jest atrakcyjna.

 

4. Podróżuj autostopem jeżeli jesteś ciekawy nowych doświadczeń i w miarę odważny. Autostop to wbrew opinii bardzo popularny i bezpieczny środek transportu w całej Europie. Autostop to najtańszy, a często jedyny sposób żeby dotrzeć do ustalonego miejsca. Jeżdżąc autostopem masz praktycznie zerowe koszty podróżny, oczywiście jakiś miły upominek dla kierowcy za podwózkę będzie zawsze na miejscu.

5. Rezerwując miejsce w którym będziesz spać korzystaj z kilku najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych takich jak Booking.com, Trivago.com czy Airbnb.com. Jeżeli jesteś stałym klientem tych serwisów możesz otrzymać duże zniżki na rezerwację. Dodatkowo często można otrzymać dodatkowy rabat za polecenie usługi swojemu przyjacielowi.

Jeżeli warunki nie są dla ciebie najważniejszym wyznacznikiem miejsca w którym będziesz spać to wybieraj hostele czy kwatery prywatne. Zawsze porównuj co najmniej kilka miejsc noclegowych w wybranym miejscu, ponieważ w tej samej lokalizacji cena poszczególnych noclegów może się wyraźnie od siebie różnić.

6. Jeżeli poruszasz się po jakimś obszarze to zawsze staraj się dowiedzieć jak podróżują miejscowi, ponieważ to oni znają to miejsce jak własną kieszeń i wiedzą dokładnie jak dostać się w określone miejsce w najniższej cenie. Środki transportu przeznaczone dla turystów najczęstszej są dużo droższe niż te wykorzystywane przez miejscowych.

7. Jeżeli lecisz samolotem to zawsze bierz ze sobą jak najmniejszy bagaż. Będziesz wtedy wiedział że nie poniesiesz dodatkowej opłaty za dodatkową wielkość bagażu, oraz jeżeli jest to tylko bagaż podręczny nie będziesz musiał czekać aż twoja walizka zostanie wyładowana z samolotu.

8. Jeżeli będziesz poruszać się po europejskim mieście to zawczasu dowiedz się jaki bilet lub karnet najlepiej kupić. Określ na jaki okres lub na ile przejazdów będziesz potrzebował biletu i staraj się wybrać najlepszą i najtańszą ofertę dla tego rodzaju podróżowania. Najczęściej spotkasz się z biletami na określony czas – dzień lub dwa, lub z biletami na określoną liczbę przejazdów. Dobierz to co dla ciebie najlepsze.

9. Kupując jedzenie lub wybierając się na coś do jedzenia do restauracji omijaj sklepy i restauracje położone przy głównych szlakach czy ulicach turystycznych. Bardzo często jeżeli przejdziesz nawet kilkanaście metrów dalej od głównej ulicy możesz znaleźć dużo tańszą knajpę z dużo lepszym jedzeniem. Jeżeli masz taką możliwość zawsze pytaj się osób które tam mieszkają gdzie najlepiej zjeść czy zrobić zakupy. Taka wiedza może zaoszczędzić ci dużo niepotrzebnych wydatków.

10. Nawiązuj znajomości i przyjaźnie z innymi. Zarówno jeżeli jesteś na miejscu jak i poprzez sieć, ponieważ takie znajomości poza nowymi doświadczeniami mogą się po prostu bardzo opłacić pod względem kosztów noclegu. Nawiązując przyjaźń z kimś z innego kraju, możesz go zaprosić do siebie, a w rewanżu on również pozwoli Ci korzystać z jego mieszkania podczas twojej następnej wizyty.

I najważniejsza zasada: nigdy nie bogać się na krzywdzie innych i nie oszczędzaj za każdą cenę, ponieważ możesz za to zapłacić w przyszłości niekoniecznie finansowo. Karma wraca, pamiętaj! 🙂

Życzymy jak najtańszych podróży!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: