Kraków w jeden dzień, co zobaczyć?

Rynek Główny

Przez bardzo długi czas krakowski Rynek Główny stanowił centralny punkt miasta i miejsce w którym odbywały się najważniejsze wydarzenia. Dodatkowo pełnił również rolę głównego placu handlowego i był ścisłym centrum administracyjnym miasta. Obecnie na Rynku również organizowane są przeróżne targi świąteczne, festiwale czy koncerty.

Krakowski Rynek Główny został wytyczony w roku 1257 i początkowo pełnił głównie funkcje handlowe, a z czasem administracyjne i sądownicze. To na Rynku Głównym zaczęto wymierzać kary i wykonywać wyroki śmierci. Cały Rynek podzielony był na części – targi: solny, węglowy, kurzy, ołowiowy oraz żydowski. Następnie wybudowano tu Sukiennice, czyli ciąg kramów kupieckich. Głównym budynkiem na rynku był jednak Ratusz. Budynek stanął tu zapewne już na przełomie XIII i XIV w., a przez kolejne stulecia był rozbudowywany. Dziś najbardziej reprezentatywna cześć budowli to wejście do wieży, które otoczone zostało parą pięknych lwów pochodzących z XIX wieku. W narożniku Rynku stoi kościół św. Wojciecha i po tej samej stronie pomnik Adama Mickiewicza wybudowany w 1898 r. Najsłynniejszymi kamienicami okalającymi płytę rynku są Pałac pod Krzysztofory, Szara Kamienica, Pałac pod Baranami oraz Kamienica Hetmańska.

Stare Miasto

Stare miasto otoczone plantami jest najstarszym terenem w Krakowie. Centrum Starego Miasta stanowi Rynek Główny na którym znajdują się między innymi Kościół Mariacki, Sukiennice wraz z wieżą ratuszową oraz pozostałości starych murów obronnych, czyli Brama Floriańska czy Barbakan. Wokół całego Starego Miasta, w miejscu dawnej fosy ciągnie się pas zieleni czyli Planty.
Przez wiele lat Kraków był stolicą silnej polskiej monarchii, a Stare Miasto jako jego nierozerwalna część była najważniejszym punktem miasta. W chwili obecnej jest to zagłębie turystyczne Krakowa na którym mieści się ogromna ilość kawiarni, restauracji, pubów i klubów. Najsłynniejsze miejsca to „Wierzynek”, „Pod Jaszczurami” czy „Pałacu pod Baranami”.
Jednym z symboli Krakowa jest krakowski obwarzanek sprzedawany na wielu straganach rozrzuconych po całym mieście.

Sukiennice w Krakowie

W centralnej części Rynku Głównego w Krakowie znajdują się Sukiennice. Pierwsze stoiska – kramy powstały tutaj już w XIII wieku i stworzyły swoistą uliczkę pośrodku Rynku.
W chwili obecnej na piętrze sukiennic znajduje się Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku.

Bazylika Mariacka w Krakowie

Kościół archiprezbiterialny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli popularnie kościół Mariacki to jeden z największych krakowskich kościołów. Kościół Mariacki jest po Katedrze Wawelskiej najważniejszym kościołem Krakowa.
Bardzo bogato wyposażony i pięknie ozdobiony zarówno w środku i jak i na zewnątrz. Posiada cztery dzwony które stanowią jeden z największych i najstarszych zespołów dzwonów w Polsce. Bilety wstępu do bazyliki kosztują od 10 do 15 złotych.

Katedra Wawelska

W Katedrze Wawelskiej pochowane zostało wiele wybitnych polskich osobistości. Obok królów również biskupi i najbardziej zasłużeni Polacy. W Krypcie Wieszczów Narodowych pochowani zostali między innymi Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. Inni zmarli mający tu swoje mauzoleum to Jan III Sobieski, Tadeusza Kościuszki, Józef Poniatowski czy generał Władysław Sikorski.

Dawna dzielnica żydowska Kazimierz

Kazimierz to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Krakowa. Ta tętniąca życiem kulturalnym i artystycznym dzielnica, ukształtowana została przez długie sąsiedztwo chrześcijańsko-żydowskie. Przez wiele wieków mieszkali tu głównie Żydzi, którzy tworzyli swoistą żydowską enklawę. Obecnie Kazimierz przyciąga tych, którzy pragną poczuć ducha krakowskiej bohemy. Najbardziej oblegane kawiarnie odznaczają się niepowtarzalnym klimatem i charakterem. Są ich w tej dzielnicy nieprzebrane ilości.

Kościół Na Skałce

Jednym z najważniejszych krakowskich, ale również polskich kościołów jest Kościół Na Skałce. Według starych legend właśnie w tym miejscu stała kiedyś świątynia pogańska przemianowana na kościół katolicki. Na schodach kościoła umarł jeden z patronów Polski – święty Stanisław. W podziemnych kryptach kościoła pochowani zostali wybitni i zasłużeni dla kraju Polacy między innymi: Jan Długosz, Karol Szymanowski czy Czesław Miłosz.

Fabryka Oskara Schindlera

80% gości muzeum w dawnej fabryce Oskara Schindlera to obcokrajowcy. Do tej pory muzeum zwiedziło ponad 1,5 miliona osób. Muzeum nie opowiada jednak historii przedstawionej w filmie Spielberga, a koncentruję się na pokazaniu historii wojny i okupacji niemieckiej w Krakowie.

Brama Floriańska

Położona na Starym Mieście w Krakowie średniowieczna brama z basztą jest pozostałością po dawnych murach miejskich. Budowla miła być już wielokrotnie zburzona jednak zawsze w jej obronie stawali mieszkańcy. Ostatnio uniknęła rozebrania podczas uruchamiania tramwaju elektrycznego w XX wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: