Kraków w jeden dzień co zobaczyć?

Co warto zobaczyć w Krakowie mając do dyspozycji tylko jeden dzień? Przeczytaj nasz poradnik, a dowiesz się wszystkich najważniejszych informacji o pięknym mieście Kraków. Kraków w jeden dzień co zobaczyć – zaraz się wszystkiego dowiesz!

Kraków w jeden dzień co zobaczyć

Aquapark w Krakowie

Rynek Główny

Przez bardzo długi czas krakowski Rynek Główny stanowił centralny punkt miasta i miejsce w którym odbywały się najważniejsze wydarzenia. Dodatkowo pełnił również rolę głównego placu handlowego i był ścisłym centrum administracyjnym miasta. Obecnie na Rynku również organizowane są przeróżne targi świąteczne, festiwale czy koncerty.

Krakowski Rynek Główny został wytyczony w roku 1257 i początkowo pełnił głównie funkcje handlowe, a z czasem administracyjne i sądownicze. To na Rynku Głównym zaczęto wymierzać kary i wykonywać wyroki śmierci. Cały Rynek podzielony był na części – targi: solny, węglowy, kurzy, ołowiowy oraz żydowski. Następnie wybudowano tu Sukiennice, czyli ciąg kramów kupieckich. Głównym budynkiem na rynku był jednak Ratusz. Budynek stanął tu zapewne już na przełomie XIII i XIV w., a przez kolejne stulecia był rozbudowywany. Dziś najbardziej reprezentatywna cześć budowli to wejście do wieży, które otoczone zostało parą pięknych lwów pochodzących z XIX wieku. W narożniku Rynku stoi kościół św. Wojciecha i po tej samej stronie pomnik Adama Mickiewicza wybudowany w 1898 r. Najsłynniejszymi kamienicami okalającymi płytę rynku są Pałac pod Krzysztofory, Szara Kamienica, Pałac pod Baranami oraz Kamienica Hetmańska.

Rynek Główny w Krakowie

Stare Miasto

Stare miasto otoczone plantami jest najstarszym terenem w Krakowie. Kraków w jeden dzień co zobaczyć – na pewno jest to jedno z takich miejsc! Centrum Starego Miasta stanowi Rynek Główny na którym znajdują się między innymi Kościół Mariacki, Sukiennice wraz z wieżą ratuszową oraz pozostałości starych murów obronnych, czyli Brama Floriańska czy Barbakan. Wokół całego Starego Miasta, w miejscu dawnej fosy ciągnie się pas zieleni czyli Planty.
Przez wiele lat Kraków był stolicą silnej polskiej monarchii, a Stare Miasto jako jego nierozerwalna część była najważniejszym punktem miasta. W chwili obecnej jest to zagłębie turystyczne Krakowa na którym mieści się ogromna ilość kawiarni, restauracji, pubów i klubów. Najsłynniejsze miejsca to „Wierzynek”, „Pod Jaszczurami” czy „Pałacu pod Baranami”.
Jednym z symboli Krakowa jest krakowski obwarzanek sprzedawany na wielu straganach rozrzuconych po całym mieście.

Stare Miasto w Krakowie

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

One thought on “Kraków w jeden dzień co zobaczyć?

 • 14 czerwca 2018 at 22:11
  Permalink

  Moje miasto!!!

  No votes yet.
  Please wait...
  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.