Poznań w jeden dzień, co zobaczyć?

Stary Rynek

Poznański Stary Rynek jest trzecim co do wielkości rynkiem w Polsce. Znajdują się na nim głównie dwupiętrowe kamienice jednak jego charakter kształtują również Ratusz, fontanny, pręgierz, waga miejska czy pałace Mielżyńskich i Działyńskich. W czasie wojny całkowitemu zniszczeniu uległo 60% miejskiej zabudowy Poznania. Po wojnie odbudowując miasto starano się jednak zachować przedwojenny klimat i architekturę miasta. Co roku w czerwcu na Rynku organizowany jest Jarmark Świętojański, a w czasie festiwalu teatralnego Malta wielokrotnie wystawiane są tu przedstawienia teatralne.

Park Cytadela

Na wzgórzach położonych na północ od centrum miasta gdzie do 1945 roku znajdował się fort, w chwili obecnej znajduję się rozległy park. Teren Parku Cytadela jest idealny na spacery z rodzinami czy pikniki. W parku siedzibę mają Muzeum Armii i Muzeum Uzbrojenia. Bardzo ciekawa jest również znajdująca się na tym terenie instalacja Magdaleny Abakanowicz „Nierozpoznani”. W okresie wielkanocnym organizowane misteria pasyjne.

Ratusz Poznański i Pręgierz przed Ratuszem

Centralnym punktem na poznańskim Rynku wyznacza Ratusz z którego codziennie o godz. 12.00 ukazują się dwa koziołki. Znajdująca się w Ratuszu Sala Odrodzenia jest jednym z najpiękniejszych wnętrz renesansowych w Polsce. W ratuszu mieści się również Muzeum Historii Miasta Poznania.Przed budynkiem znajduję się okazałych rozmiarów Pręgierz pod którym w dawnych czasach wykonywano publiczne kary dla przestępców.

Bazylika Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny

Największy i najpiękniejszy kościół barokowy w Poznaniu, ale zarazem jeden z największych kościołów barokowych w Polsce. W centralnej części kościoła stoją masywne kolumny z czerwonego marmuru, które nie pełnią jednak żadnej funkcji podporowej, a jedynie dają wyobrażenie wielkości świątyni. Prawdziwym skarbem są bogato zdobione organy, których współfundatorem była parafianka. Podobno jej duch pojawia się kościele aby doglądać swojego dzieła.

Rogalowe Muzeum

Bardzo ciekawym miejscem w Poznaniu jest Rogalowe opowiadające historię tajemnic wypieku Rogali Świętomarcińskich. Ceny od 12 złotych za pokaz wraz z degustacją.

Poznańskie ZOO

Poznańskie ZOO składające się z części starej i nowej ma w swoich granicach przebogatą kolekcję zwierząt dużych i małych. Począwszy od słoni czy wielbłądów, a kończąc na owadach czy płazach. Ceny biletów zaczynają się od 10 złotych.

Park Sołacki

Według wielu najpiękniejszym miejscem w Poznaniu jest park Sołacki. Wspaniale położony obszar parku do którego mieszkańcy przychodzą odpocząć i odetchnąć świeżym powietrzem po pracy czy szkole. Wspaniała infrastruktura skłania do relaksu i zatrzymania się na chwilę w tym pędzącym mieście i chwili kontemplacji bez szukania innych rozrywek.

Ostrów Tumski

Turyści odwiedzając miasto często rozpoczynają je od Ostrowa Tumskiego gdzie rozpoczęła się historia polskiego chrześcijaństwa. Ostrów oznacza wyspę, a tum to katedra. Goszczący tu papież Jan Paweł II powiedział, że zaczęły się tutaj dzieje narodu, państwa i Kościoła.

Archikatedra św. Piotra i Pawła

Jeden z najstarszych polskich kościołów z domniemanym miejscem chrztu Mieszka I. W podziemiach katedry znajduje się mauzoleum Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Bilet wstępu do podziemi to jedynie 3 złote. Zaraz obok tego miejsca znajduje się Muzeum Archidiecezjalne, którego największą atrakcją jest Miecz św. Piotra, którym podobno odciął on Malchusowi ucho podczas pojmania Jezusa w Ogrójcu. Ceny biletów zaczynają się od 5 złotych.

Kościół Najświętszej Marii Panny

W XII wieku stało tu pałac, który był najstarszą murowaną rezydencją pierwszych władców Polski. Obok pałacu wybudowano pierwszy kościół. Wykopaliska archeologiczne wskazują, że Poznań już w pierwszych wiekach był miastem centralnym w którym mieszkali polscy władcy.

Stary Browar

W XIX wieku był tu położony Browar Huggera. W roku 2003 zamieniono go na galerię handlową. Projekt architektoniczny przebudowanego budynku browaru otrzymał liczne nagrody. Oprócz sklepów znajduję się tu również pięciogwiazdkowy hotel, który w roku 2009 został uznany za najbardziej futurystyczny hotel na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: