TOP 10 ciekawostek o Włoszech które warto poznać

Włochy to wspaniałe miejsce do spędzenia wakacji, albo chociaż kilku wolnych dni. Italia to jak wiadomo bardzo ciepły kraj, jednak zanim wybierzesz się w jakieś miejsce powinieneś dokładniej poznać jego historię.

Przedstawiamy ci najciekawsze fakty na temat Włoch, którymi na pewno zabłyśniesz w towarzystwie.

1. Nie wiadomo dokładnie dlaczego Włochy to Włochy i nie ma dokładnej i jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Słowo ITALY zbliżone w wymowie i piśmie oznaczało kiedyś miejsce w którym pasie się młode bydło. W zamierzchłych czasach krowa była symbolem mieszkańców południa dzisiejszych Włoch i być może stąd właśnie wzięła się ta nazwa.

Inną z wersji powstania nazwy tego kraju mówi o tym, że nazwa Włochy pochodzi on od imienia Italus. Był jednym z pierwszych królów regiony nazywanego Włochami.

2. Włochy są w chwili obecnej jednym z najbardziej zaludnionych miejsc na kontynencie europejskim. Spowodowane jest to głównie przez wysoki wskaźnik urodzin małych Włochów oraz z długowieczności starszych, którzy dożywają naprawdę sędziwego wieku w dobrym zdrowiu. W chwili obecnej we Włoszech żyję około 60 milionów ludzi i z takim wskaźnikiem Włochy są jednym z najliczniejszych państw w Europie. Najbardziej i najgęściej zaludniona jest północ państwa gdzie mieszka około dwustu osób na kilometr kwadratowy.


3.
Najstarszą włoską fontanna jest rzymska Fontanna di Trevi, która jest równocześnie jedną z najstarszych fontann we Włoszech, Europie oraz na świecie. Poza nią w stolicy są setki innych tryskających źródełek.

W Rzymie są setki małych fontann w które nie wlicza się „nasoni”, czyli małych wodotrysków używanych przez pieszych dla zgaszenia pragnienia w upalne dni. Poza tymi mniejszymi wodotryskami jest 5 dużych fontann. Najbardziej reprezentatywna Fontanna di Trevi ma kilka metrów wysokości i kilkanaście szerokości i pochodzi z XVII wieku naszej ery. Fontanna została zbudowana na podstawie akweduktu dostarczającego wodę, który pochodził z I wieku naszej ery a dokładnie z roku 19. W połowie XVII wieku panujący papież Urban VIII kazał zamienić stary akwedukt na piękną fontannę.

Popularna legenda głosi, że odwiedzający, którzy wrzucają monetę do fontanny odwiedzą papieża w Watykanie. Wszystkie monety są zbierane raz w tygodniu i każde euro przekazywane jest na utrzymanie fontanny, a monety spoza Unii Europejskiej przekazywane są jako dar dla Czerwonego Krzyża.

4. W Włoszech bardzo często dochodzi do trzęsień ziemi oraz erupcji wulkanów. Spowodowane jest to połażeniem państwa na linii uskokowej dwóch płyt tektonicznych, na których dochodzi często do takich katastrof. W ostatnim stuleciu wybuchły trzy wulkany – Etna, Stromboli i Wezuwiusz. Włoskie państwo jest bardzo dobrze przygotowane do takich sytuacji i dysponuję bardzo dobrą techniką do ostrzegania przed trzęsieniami i erupcją wulkanów. Niestety w historii Włoch i całego półwyspu doszło już wielokrotnie do ogromnych tragedii.

5. We Włoszech znajduję się najwyższe pasmo górskie w Europie. Na teranie Alp leżących w granicy Włoch znajduję się również najwyższy szczyt na kontynencie europejskim nazywany Mont Blanc. Szczyt znajduję się bardzo blisko granicy Francji.

6. Włochy są jednym z najczęściej i najchętniej odwiedzanych przez turystów państw na świecie. Na pierwszym miejscu znajduję się oczywiście Rzym. Turystyka jest bardzo ważną częścią dochodu krajowego państwa ponieważ pochodzi z niej aż 60% całego dochodu. We Włoszech znajdziemy zarówno piękne i gorące plaże, jak również góry czy bardzo wiele znaczących i rozpoznawalnych na całym świecie zabytków na czele z Koloseum czy Forum Romanum.

7. Najbardziej popularnym sportem w całej Italii jest oczywiście piłka nożna, której włosi są ogromnymi fanami. Włoska La Liga jest jedną z najpopularniejszych na kontynencie, a zespoły z Mediolanu takie jak Inter Mediolan czy AC Milan jednymi z najbardziej utytułowanych firm futbolowych w historii piłki nożnej.

8. Najbardziej popularnym i najczęściej obchodzonym i celebrowanym święte we Włoszech jest Boże Narodzenie. W wigilię wspólnie z rodzinami wszyscy włosi jedzą obiad wigilijny na którym serwowane są tradycyjne włoskie potrawy. Sezon bożonarodzeniowy trwa aż do 6 stycznia czyli do Objawienia Pańskiego – wizyty trzech króli przy żłóbku w którym urodził się Jezus.

9. Tradycyjnie kojarzona w Włochami potrawa czyli makaron z sosem pomidorowym nie był zupełnie znany aż do roku 1600. Do tego czasu oraz oczywiście wiele lat później włosi jedli makaron głównie z miodem lub cukrem. W chwili obecnej we Włoszech znane jest ponad 500 rodzajów różnych odmian makaronów.

10. wszelkie zapisy muzyczne w muzyce klasycznej, ale również w zapisach dla orkiestr itp. zawsze podawane są w języku włoskim. Wskazanie tempa takie jak Allegro czy Adagio pochodzą od Guido d’Arezzo, który to wymyślił i spopularyzował współczesny zapis nutowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: