Top 10 Co musisz zobaczyć w Rzymie

Źle zaplanowany urlop w Rzymie może oznaczać duże wydatki, kolejki, stres i niepotrzebną stratę czasu. Z nami poznasz najważniejsze atrakcje Wiecznego Miasta i dowiesz się w jaki sposób zaplanować wędrówkę, co i kiedy zobaczyć.

Koloseum

Najbardziej znana na świecie arena sportowa to rzymskie Koloseum Rzymskie. Pierwsza walka odbyła się tu w roku 82. tradycja walk pomiędzy ludźmi – gladiatorami, a zwierzętami sięga głębokiej starożytności. Była to jedna z najbardziej popularnych rozrywek dla wszystkich ludzi żyjących w tamtym okresie. Jeden spektakl był w stanie zgromadzić na terenie koloseum około 50 tysięcy osób. To podobne i ilości co w obecnych czasach.

Aby uniknąć kolejek podczas wejścia do Koloseum możesz zamówić bilety online. Bilet da ci również możliwość wstępu na pobliskie Forum oraz wzgórze palatyńskie. Bilet jest ważny przez dwa dni.

Rzymskie forum

W starożytnym Rzymie oraz wcześniej również w Grecji, plac w centrum miasta nazywany Forum był centrum życia miasta. Odbywały się tu festiwale, wszystkie ważne uroczystości czy pogrzeby. Forum było centralnym punktem miasta i to wokoło niego rozrastało się wraz z rozwojem i zwiększaniem liczby mieszkańców. Aż do VII wieku przed Chrystusem było tu bagno. W chwili obecnej przed wejściem na Forum możesz dostać mapę, która pozwoli ci zwiedzić dokładnie to miejsce i poznać jego dokładny rozkład i funkcje. Po zwiedzeniu całości sugerujemy wspiąć się na sam szczyt Wzgórza Palatynatu i podziwiać piękną panoramę miasta.

Panteon

Panteon to rzymska świątynia bogów, która zachowała się w doskonałym stanie i można ją podziwiać bez przeszkód w całości. Panteon został zbudowany w roku 27 p.n.e. po czym był wielokrotnie przebudowywany. Na początku II wojny światowej został spalony i po raz kolejny musiał zostać odświeżony. Po okresie przedchrześcijańskim kult pogańskich bogów został zastąpiony kultem chrześcijańskim. Po okresie renesansu Panteon przyjął również rolę grobowca dla najznakomitszych mieszkańców Rzymu lub osób, które przyczyniły się do jego rozwoju. Styl architektoniczny Panteonu znalazł wielu naśladowców na całym świecie. Wstęp jest bezpłatny, a kolejki w szczycie sezonu znośne.

Watykan

Mimo że Watykan znajduję się w centrum Rzymu od 1929 roku jest niezależnym państwem z własną flagą, pieniędzmi i znaczkami. Ma również swoją własną policję, która nosi nazwę Gwardii Szwajcarskiej. Funkcjonariusze mają za zadanie bronić papieża, urzędników i pilnować porządku na terenie Watykanu.

Najważniejszym miejscem w Watykanie jest oczywiście Bazylika Świętego Piotra wraz z przylegającym do niej placem Świętego Piotra. Na placu odbywają się wszystkie uroczystości oraz msze celebrowane przez papieża. Aby wejść do bazyliki należy być odpowiednio ubranym. Turysta musi mieć założone długie spodnie oraz zakryte ramiona. W bazylice znajdziemy Pietę czyli rzeźbę martwego Chrystusa trzymanego przez Matkę Boską. Pieta została w całości wyrzeźbiona przez Michała Anioła. Również tutaj znajduję się kaplica Sykstyńska z kolejnym arcydziełem Michała Anioła namalowanym na suficie. Po zwiedzeniu muzeum najlepiej udać się na ogromny dach bazyliki w celu odpoczynku i zrelaksowania się pięknym widokiem na cały Watykan i Rzym. Wstęp jest bezpłatny, a kolejki w szczycie sezonu znośne.

Fontanna di Trevi

W Rzymie są setki fontann jednak fontanna di Trevi jest najbardziej znana i zarazem najstarszym takim urządzeniem w mieście. Wybudowana w okresie baroku na życzenie papieża z przebudowanego i już ni używanego akweduktu stanowi rzymską perłę przyciągającą do siebie tysiące turystów dziennie. Legenda głosi że wrzucenie monety do wody da ci szczęście i możliwość spotkania papieża. Pieniądze z fontanny przeznaczane są na cele charytatywne i renowacje zabytku. Wstęp jest oczywiście bezpłatny.

Piazza Navona

Rzym to miasto słynące z wszelkiego rodzaju dużych i małych skwerków na których można odpocząć na ławce i schronić się przed upałem w pobliżu fontanny lub wodotrysku. Najładniejszym placykiem w mieście jest duży plac przy Piazza Navona. W zamierzchłych czasach było to miejsce wielu imprez sportowych organizowanych przez starożytnych Rzymian. Na placu znajdują się trzy oddzielne fontanny z największą Fontanną Czterech Rzek architekta Berniniego. Warto tu przyjść schronić się w cieniu i kontemplować tą piękną architekturę.

Galeria Borghese

Muzeum Borghese mieszczące się w ogrodach Villa Borghese to wspaniale zlokalizowana rzymska galeria. Piękna zarówno na zewnątrz jak i w środku w swoich salach ma wspaniałe rzeźby Berniniego między innymi najbardziej znanego Apollo i Dawida i Goliata. Niestety największym problemem podczas zwiedzania muzeum będzie na pewno same zdobycie biletów do galerii. Turyści wpuszczani są do muzeum co 2 godziny jedynie w ilości 360 osób, dlatego trzeba dokonać rezerwacji poprzez internet. Warto ponieważ oprócz wymienionych rzeźb znajdują się tam również dzieła Rafaela, Rubensa czy Caravaggia.

Kaplica Kapucynów

W Krypcie Kapucynów, która znajduję się pod kościołem Santa Maria della Concezione dei Cappuccino, na Via Veneto niedaleko Piazza Barberini w Rzymie zakonnicy umieścili w różnych miejscach krypty kości zmarłych. Ale jest to nie tylko makabryczny pokaz, ponieważ te dzieła opowiadają o życiu, śmierci i zmartwychwstaniu i pokazują unikalną interpretację kościelnych nauk i jego interpretacje dobra, zła i wieczności.

Castel Sant’Angelo

Ta forteca znajdująca się na rzymskiej części rzeki Tybr została pierwotnie zaprojektowana przez cesarza Hadriana, aby służyć jej jako mauzoleum dla jego całej rodziny. Wznoszące się nad miastem z cudownymi widokami jest wspaniałym miejscem na spędzenie tam kilku godzin będą c w Rzymie. Przez wiele stuleci forteca rzeczywiście służyła jako wojskowa twierdza, później pełniła funkcję papieskiej rezydencji, a nawet w więzienia. Obecnie pełni rolę muzeum, w którym można zwiedzać apartamenty i podziwiać pomnik Michała archanioła wznoszącego się nad tarasem. Wstęp płatny, ale kolejki są jak najbardziej znośne.

Schody Hiszpańskie

To drugie najdłuższe schody w Europie to właśnie te zbudowane w centrum miasta schody Hiszpańskie. Zbudowane w XVIII wieku na polecenie papieża Benedykta XIII. Na samym szczycie znajduję się kościół Trinità dei Monti, na dole fontanna Barcaccia. Schody są jedną z największych atrakcji rzymskich na których corocznie odbywają się pokazy mody, święto kwiatów czy w okresie Bożego Narodzenia na ich całej wysokości ustawiana jest szopka. Warto spalić kilka kalorii i wejść na sam szczyt aby delektować się wspaniałym widokiem na Rzym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: