TOP 10 NAJLEPSZYCH ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH W MEDIOLANIE

Jeżeli planujesz podróż do europejskiej stolicy mody i sztuki to musisz zapoznać się z najlepszymi atrakcjami tego imponującego miasta.

1. Katedra Santa Maria Nascente

Ta katedra to najbardziej reprezentacyjny symbol Mediolanu. Ta piękna i majestatyczna budowla jest najważniejszym świadectwem architektury gotyckiej w mieście. W głównej wieży znajduje się słynna 4 metrowa pozłacana figura Madonny. Oprócz zwiedzania samego wnętrza kościoła, można również wejść na tarasy i z nich podziwiać widok na miasto i zapierającą dech w piersiach panoramę Alp.
Zwiedzanie Katedry codziennie od 8:00 do 21:00.
Zwiedzanie tarasów Tarasy codziennie od 9:00 do 21:00.
Ceny biletów do Katedry zaczynają się od 2,00 €
Ceny biletów na tarasy zaczynają się od 7,00 €

2. Ostatnia wieczerza Leonarda da Vinci

Geniusz Leonardo da Vinci w refektarzu klasztoru Dominikanów w Santa Maria delle Grazie w Mediolanie wykonał to arcydzieło na suchej ścianie. Niestety do chwili obecnej praca miała poważne szkody jednak w 1999 roku przywrócono w końcu pierwotne kolory dzieła i usunięto wcześniejsze poprawki. Aby uniknąć  uszkodzeń i zniszczenia dzieła, obraz może być odwiedzany tylko przez grupy do 25 odwiedzających jednocześnie wchodzcych co 15 minut.
Zwiedzanie od wtorku do niedzieli od 8:15 do 19:15. Ostatnie wejście o 18:45. Maksymalnie 25 osób w grupie wchodzącej co 15 minut.
Rezerwacji biletów należy dokonać z wyprzedzeniem, ceny zaczynają się od  3,25 € (+ 1,50 € za opłatę rezerwacyjną).

3. Galeria sztuki Brera Pinacoteca

Galeria powstała w 1776 roku aby kształcić studentów ASP i od tego czasu jest własnością państwa włoskiego. Działa które się tutaj znajdują to między innymi „Wieczerza w Emmaus” namalowana przez Caravaggia, „Martwy Chrystus Mantegny”. Jednym z symboli galerii jest klasyczny obraz romantyzmu Pocałunek Hayeza. W swojej kolekcji galeria ma również liczne dzieła Picassa.
Godziny otwarcia od wtorku do niedzieli od 8:30 do 19:15
Ceny biletów od 7,50 €

4. Kanały w Mediolanie

Mediolan nie jest kojarzony jako miasto związane z wodą jednak jego „wodna historia” została zapoczątkowana przez plan połączenia miasta z morzem. Historia mediolańskich kanałów zaczyna się w XII wieku i została zaprojektowana przez Leonardo da Vinci. W obecnych czasach mkanały są znacznie mniejsze niż w czasach swojej świetności, ale mieszkańcy miasta nadal lubią spacerować w ich pobliżu. W okolicy kanałów można znaleźć liczne udogodnienia i atrakcje dla Mediolańczyków takie jak ścieżki rowerowe, wypożyczalnie łodzi, miejsca do relaksu czy restauracje.

5. Zamek Sforzów

Jedna z największych atrakcji Mediolanu to zbudowany ponad 750 lat temu Zamek Sforzów, który jest równocześnie jednym z największych zamków Europy. Obecnie w Castello Sforzesco mieszczą się muzea i galerie sztuki włącznie z licznymi arcydziełami sztuki włoskiej stworzonymi przez Michała Anioła. Otwarte od poniedziałku do niedzieli od godziny 7:00 – 18:00.

6. Galeria Vittorio Emanuele

Zbudowana w pierwszej połowie XIX wieku galeria handlowa pierwotnie będąca jedynie przejściem pomiędzy Piazza Duomo i Piazza della Scala. Najbardziej prestiżowa galeria handlowa w Mediolanie w której mieszczą się najdroższe butiki i restauracje. Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w mieście. Wstęp darmowy od otwarcia aż do zamknięcia drzwi.

7. Kościół San Maurizio al Monastero Maggiore

Z powodu wnętrza pełnego wspaniałych fresków, kościół został nazwany Kaplicą Sykstyńską w Mediolanie. Malunki rozciągające się na około 4 tysiące metrów kwadratowych wykonane zostały przez największych mistrzów malarstwa lombardzkiego z XVI wieku. Dodatkowo zbudowane przez Gian Giacomo Antegnani w 1557 roku wspaniałe organy używane podczas koncertów odbywających się w kościele. Kościół jest otwarty od wtorku do niedzieli od 9.30 – 19.30 poza sezonem i do 22:30 w sezonie. Wstęp jest bezpłatny.

8. Basilica di Sant’Ambrogio w Mediolanie

Kościół pod wezwaniem świętego Ambrożego uznawany jest za drugie najwspanialsze dzieło architektoniczne zaraz po mediolańskiej katedrze. W jednej z kolumn w bazylice znajdują się dziury niewiadomego pochodzenia. Legenda głosi, że diabeł nie mogąc uwieść Ambrożego próbował go dźgnąć, ale go nie trafił i uderzył w kolumnę. Następnie użył tych dziur, by wrócić do podziemi. Jeżeli będąc w kościele usłyszysz dziwne odgłosy i zapach siarki wszystko będzie już jasne…
Godziny zwiedzania poniedziałek – sobota 10 – 12 i 14:30 – 18:00; Niedziela 15 -17.
Bilety: bezpłatnie

Guests arrive at the opening season gala of the Milan’s La Scala opera theater, Italy, Sunday, Dec. 7, 2014. La Scala’s gala season premier „Fidelio” on Sunday marks Daniel Barenboim’s final opening-night bow as musical director as Italian opera enters its most tumultuous seasons in memory. The Dec. 7 season opener is one of the most glittering events on Europe’s culture calendar, attended by leading figures of Italian industry, fashion and politics. (AP Photo/Brescia Amisano, La Scala, ho)

9. Opera La Scala

Uważana jest za najbardziej prestiżową operę na świecie. Gościli tu wszyscy najznakomitsi muzycy i kompozytorzy wszechczasów. Publiczność wynosząca 2800 osób jest jedną z najbardziej wymagających, a kupno biletu graniczy z cudem. W budynku opery znajduję się również muzeum w którym znajduje się kolekcja kostiumów z przedstawień oraz historycznych i osobistych pamiątek wielkich wykonawców. Jeśli nie ma prób, muzeum oferuje dostęp do wnętrza opery.
Cena wstępu zależna od grafiku.

10. Cmentarz Cimitero Monumentale

Niedaleko stacji kolejowej Stazione Porta Garibaldi znajduję się cmentarz, który może również pełnić funkcję zewnętrznej galerii secesyjnych rzeźb wielu znanych włoskich rzeźbiarzy. Pomniki przedstawiają groby bogatych i sławnych mediolańczyków od końca XIX wieku do połowy XX wieku. Za pomocą mapy cmentarza w języku angielskim będziesz mógł odnaleźć najznakomitsze nagrobki i rzeźby. Wstęp bezpłatny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: