TOP 10 NAJLEPSZYCH ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH W PRADZE

W przeciągu ostatnich lat Praga stała się bardzo popularnym miejscem wyjazdu i wypoczynku dla wielu turystów z Europy, ale i całego świata. Praga posiada jedną z najlepiej zachowanych starówek w Europie, a miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

1. Zamek Praski

W dzielnicy Hradczany stoi najbardziej znany praski zabytek – Zamek Praski. Kiedyś był siedzibą czeskich królów, dziś jest urzęduje w nim Prezydenta. Zamek jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych miasta. W obrębie jego murów mieszczą się inne wspaniałe budowle. Między innymi piękna Katedra św. Wita czy Bazylika św. Jerzego, majestatyczna Brama Prochowa pięknie zdobiony Stary Pałac Królewski czy też niesamowita Złota Ścieżka. Zamek jest największą tego typu budowlą na świecie i poza walorami historycznymi daje turyście niesamowite doznania estetyczne. Wspaniały widok na rzekę Wełtawę i stare miasto. Jedna z sal Starego Pałacu jest tak ogromna, że odbywały się na niej turnieje rycerskie. Koniecznie trzeba również zwiedzić ogrody królewskie z mnóstwem atrakcji między innymi stadionem piłkarskim czy śpiewającą fontanną. Wieczorem doskonałym pomysłem jest wybranie się na spacer w okolicę zamku ponieważ jego iluminacje tworzą widoki nie do zapomnienia. Adres zamku: 119 08 Praha 1. Koszt zwiedzania zależny od terminu i ilości atrakcji.


2. Most Karola

Jeden z najbardziej znanych mostów na świecie. Zbudowany na rzece Wełtawie – Most Karola, słynie z pięknych rzeźb. Najbardziej znana to figura przedstawiająca św. Jan Nepomucena, który jest najbardziej czczonym świętym w Czechach. Legenda mówi, że pocierając tablicę napisową na posągu po pewnym czasie spełnisz jedno ze swoich najskrytszych życzeń. Wstęp jest bezpłatny i czynny całą dobę.


3. Klementinum i Biblioteka Narodowa

Siedziba Biblioteki Narodowej to zbiór przepięknych barokowych budynków z ponad sześcioma milionami książek, która zawiera kopie każdej wydanej w Czechach książki. Poza przebogatą kolekcją książek w zwiedzaniu nie można pominąć wspaniałej Sali Bibliotecznej z przebogatą dekoracją sufitu czy znajdującą się zaraz obok Wieżą Astronomiczną oferującą wspaniałe widoki na całą Pragę. Adres Biblioteki: ul. Mariánské náměstí 5, 110 00 Praha 1. Bibliotekę można zwiedzać z przewodnikiem w języku angielskim, wcześniejsza rezerwacja biletów nie jest konieczna. Oficjalna strona: www.klementinum.com/index.php?linkID=lnk6&lang=2


4. Rynek Starego Miasta i dzielnica żydowska

W samym centrum miasta, znajduje się wspaniały Rynek Staromiejski. Jest to jedno z najlepszych miejsc do zwiedzania w całej Europie. Wspaniale zachowana architektura sięgającą jeszcze XI wieku wraz z doskonale zachowaną dzielnicą żydowską. Josefov który przez stulecia był uważany za slumsy zmienił się w jedną z najciekawszych dzielnic miasta pod koniec XIX wieku. W tamtym okresie wybudowano na jej obszarze wiele secesyjnych budynków. Najważniejszym punktem na mapie miasta jest Ratusz Staromiejski, na którym znajduje się zegar z którego tarczy co godzinę wyłaniają się figury 12 Apostołów. We wnętrzu Starego Ratusza znajduje się między innymi wystawa sztuki, kaplica czy stare więzienie. Ze szczytu Wieży Ratusza można podziwiać rozległą panoramę stolicy Czech. Adres: Staroměstské náměstí, 110 00 Praha 1, zwiedzanie całości jest bezpłatne i całodobowe.


5. Dom miejski

Dom Miejski w Pradze w którego wnętrzu mieści się jedna z największych i najważniejszych sal koncertowych w Europie. Architektura gmachu wybudowanego w 1912 roku jest wspaniałym przykładem secesji. Imponujące wnętrze ozdobione wieloma witrażami i wspaniałymi obrazami tworzy niezapomniany klimat z przełomu wieków przedwojennej Europy. Najlepszym sposobem na poznanie budynku jest zwiedzenie budynku z angielskim przewodnikiem lub kupno biletu na koncert. Adres: Náměstí Republiky 5, 111 21 Praha 1, www.obecnidum.cz/en/


6. Zoo w Pradze

Jedna z największych praskich atrakcji największych atrakcji, która zalicza się również do jednego z najlepszych parków zoologicznych na świecie. Ta atrakcja jest szczególnie polecana dla turystów podróżujących dziećmi. Praskie zoo jest bardzo aktywne w ratowaniu zagrożonych gatunków zwierząt i na swoim terenie ma wiele zwierząt, których nie można zobaczyć nigdzie indziej. Jedną z największych atrakcji w zoo jest możliwość przejechania się wyciągiem krzesełkowym z którego można cieszyć się pięknymi widokami na zoo i zwierzęta żyjące w swoim naturalnym otoczeniu. Adres zoo: U trojského zámku 3/120, 171 00 Praha 7, www.zoopraha.cz/en


7. Wieża widokowa Petrín

Wieża Widokowa Petrín jest miniaturową repliką Wieży Eiffla wybudowaną w 1891 roku z używanych torów kolejowych. Od tego czasu stała się jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta. Chcący ją odwiedzić mogą wybrać się na szczyt wzgórza na jakim stoi kolejką linową, a następnie pokonać drogę na szczyt wieży na piechotę. W okolicy znajdują się liczne bary i restauracje z dobrym jedzeniem. Adres wierzy: Petřínské sady, 118 00 Praha 1, wstęp jest bezpłatny i całodobowy.


8. Plac Wacława

Poza starym centrum miasta, na tak zwanym Nové Město czyli obszarze Nowego Miasta mieści się wspaniały Plac Wacława a którym w jego centralnym punkcie stoi również pomnik Wacława, który jest patronem Czech. Plac Wacława został stworzony w XIV wieku jako targowisko dla koni, jednak od tego czasu stał się jedną z najważniejszych przestrzeni publicznych miasta. To tutaj odbywają się najważniejsze uroczystości czy demonstracje. Przy placu mieści się wiele bardzo znanych restauracji z tradycyjną czeską kuchnią czy piwem. Adres: 110 00 Praha 1, wstęp jest bezpłatny całodobowo.


9. Ściana Lennona

Mur Johna Lennona jednego z członków zespołu The Beatles. Ściana poświęcona jego pamięci powstała niemal od razu po zamordowaniu Lennona w 1980 roku. W tym miejscu fani tego działacza pokojowego mogli zademonstrować swój smutek, malując obrazy i hasła nawiązujące do jego działalności. Mimo zamazywania napisów i obrazów przez policje, nowe napisy pojawiały się w zawrotnym tempie a ściana stała się symbolem nadziei i pokoju, której tradycja trwa do dziś. Dokładny adres miejsca: Velkopřevorské náměstí, 100 00 Praha 1, koszt zwiedzania bezpłatny i całodobowy.


10. Tańczący dom

Tańczący dom czyli Tančící dům to najwybitniejszy współcześnie budynek architektoniczny w Pradze. Wbudowany w latach 1992-1996 na podstawie projektu Franka Gehry’ego. Budynek składa się z dwóch sąsiednich wież, które przypominają dwie tańczące postacie kobiety i mężczyzny. Budynek popularnie nazywany jest „Ginger i Fred” na pamiątkę słynnych amerykańskich tancerzy Ginger Rogers i Fred Astaire. Wewnątrz budynku mieszczą się głównie biura, ale na najwyższym piętrze mieści się restauracja. Dokładny adres: Jiráskovo náměstí 1981/6, 120 00 Praha 2, spacer w okolic jest bezpłatny i całodobowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: