TOP 10 NAJLEPSZYCH ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH W WIEDNIU

Wiedeń to stolica Austrii i bardzo ważny ośrodek europejskiej kultury, gospodarki i polityki. Miasto znane jest na całym świecie z powodu historii i mnóstwa wspaniałych budynków czy muzyki.

1. Pałac Schönbrunn wraz z ogrodami i zoo

To wspaniała kolosalna letnia rezydencja cesarzy Habsburgów zbudowana w XVII wieku dla cesarza, która stanowi główną atrakcję turystyczną Wiednia. Wewnątrz pałacu można zobaczyć w pełni umeblowane i urządzone pokoje w oryginalnym stylu epoki i zobaczyć jak żyli austriaccy członkowie rodziny królewskiej. Wokół pałacu rozciągają się magiczne ogrody w których można spędzić wiele godzin spacerując po różnych sekcjach czy podziwiając Fontannę Neptuna. Na wzgórzu na przeciwko pałacu znajdziesz okazałą wieże Gloriette w której wnętrzu znajduję się między innymi basen restauracja i kawiarnia. W Schönbrunn znajduje się również okazałe carskie Zoo Tiergarten, które jest najstarszym zoo na świecie.

2. Pałac Hofburg

Pałac Hofburg to inny ogromny kompleks pałacowy, który przez setki lat był głównym pałacem zimowym władców Cesarstwa Austro-Węgierskiego. W chwili obecnej miejsce jest siedzibą prezydenta Austrii. Pałac powstał w XIII wieku, ale od tego czasu uległ znacznej przebudowie. Jednym z imponujących nowszych części jest wspaniały półokrągły Neue Burg. W kompleksie można zwiedzić cesarskie apartamenty lub odwiedzić jedno z muzeów.

3. Katedra św. Szczepana

Znajdująca się na Stephensplatz katedra jest najważniejszym kościołem w Austrii. Ogromna wieża kościoła dominuje na panoramie Wiednia. Wewnątrz znajduje się 18 ołtarzy, kaplice i katakumby. Wspaniale zdobiony dach katedry wykończony setkami kolorowych płytek, tworzy niesamowitą i niezapomnianą strukturę.

4. Rathaus czyli ratusz miejski

Ratuszu znajduje się na głównym placu miejskim na którym odbywają się wszystkie najważniejsze miejskie uroczystości i wydarzenia. Jednym za najciekawszych jest Wiener Eistraum. Od stycznia do marca rozłożone są dwa duże lodowiska, które wiją się przez teren parku ratuszowego. Sam Ratusz ma pięć wież z których środkowa jest największa i kończy się posągiem Rathausman. Ratuszu można zwiedzić, jednak najlepiej z przewodnikiem który dokładnie opowie o stylu wnętrza.

5. Wiedeńska Opera Państwowa

Budynek opery jest uważany za jeden z najwspanialszych tego typu na świecie ponieważ z zewnątrz bardziej przypomina pałac niż dom muzyki. Aby zwiedzić należy wcześniej zarezerwować bilety online. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa około 40 minut.

6. Wiedeńskie kawiarnie

Wiedeńska kultura kawiarniana – Kaffeehäuser jest dla wszystkich. Niezależnie czy rozmawiasz o polityce, sporcie, filozofii czy sztuce, czytasz gazety, grasz w karty czy pracujesz. Będąc Wiedniu zawsze załatwiasz to w kawiarni. Tradycyjna wiedeńska kultura kawiarniana, uznawana jest przez UNESCO za niematerialne dziedzictwo kulturowe.

7. Targowisko Naschmarkt

Naschmarkt to najbardziej popularne wiedeńskie targowisko na Wienzeile. Rynek rozciąga się na odcinku około 1,5 km i słynie na całym świecie. Możesz tu kupić wszystko począwszy od świeżych owoców i warzyw na srebrze i porcelanie kończąc. Charakterystyczne zielone stragany przypominają o historycznym bałkańskim charakterze miasta. Poza licznymi straganami znajdziesz tu znakomite kawiarnie i restauracje. Najlepiej przyjść tu rano.

8. Dzielnica muzeów

Ogromny kompleks muzealnych w Europie przekształcony z dawnych imperialnych stajni. Najpopularniejszym miejscem jest na pewno muzeum Leopolda w którym zebrano sztuke z przełomu XIX i XX wieku. Wśród eksponatów znajdują się miedzy innymi obrazy Gustava Klimta czy meble z przełomu wieków.

9. Park rozrywki Prater

Czy może być coś przyjemniejszego niż spędzenie wieczoru w parku rozrywki? Mnóstwo małych stoisk z żywnością i urokliwych straganów z rozrywką poprawi humor każdemu. Weście do parku jest bezpłatne, płaci się za poszczególne atrakcje. W środku znajduje się miedzy innymi ogromny diabelski młyn, klasyczne samochodziki, strzelnice, liczne karuzele czy kolejki górskie. Oczywiście są również miejsca gdzie można usiąść i spokojnie napić się wiedeńskiej kawy i odpocząć od zgiełku miasta.

10. Ringstrasse

To pierścień okrążający historyczne centrum miasta. Ringstrasse jest dla Wiednia tym czym Pola Elizejskie dla Paryża. Obwodnica została wybudowana w XIX wieku po usunięciu murów miejskich. Warto się tu wybrać aby poznać eklektyczną architekturą i wiele słynnych stolicy Austrii. Najlepszym sposobem zwiedzania Ringstrasse jest tramwaj lub rower. Podróż żółtym tramwajem Ringtram ułatwi zwiedzanie ponieważ z głośników i ekranów dociera opis miejsca obok którego właśnie jedziecie. Wokół trasy znajdują się najznakomitsze wiedeńskie zabytki takie jak Muzeum Sztuk Pięknych czy Wiedeńska Opera Narodowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: