Wrocław w jeden dzień, co zobaczyć?

Rynek Główny i stare miasto

Wizytówką całego Wrocławia jest na pewno Stare Miasto. To tutaj odbywają się zazwyczaj wszystkie ważne imprezy y uroczystości. Na starówce odbywają się najważniejsze uroczystości oraz imprezy kulturalne i rozrywkowe. W czasie II wojny światowej cała starówka została mocno zniszczona. Centralnym punktem Starówki jest Rynek Główny. I właśnie tutaj znajdziemy większość urokliwych barokowych zabytków miasta. W następnej kolejności warto odwiedzić Plac Solny z mnóstwem pięknych zabytkowych kamienic. Wspaniałym miejscem do obserwacji całej starówki z góry jest gotycka wieża kościoła świętej Elżbiety. W dalszej kolejności warto odwiedzić Uniwersytet Wrocławski, którego kampus zlokalizowany jest bardzo blisko rzeki od której już tylko kawałek dzieli od znanej wrocławskiej wyspy.

Wrocławskie krasnale

Wrocławskie krasnale mają już długą tradycję ponieważ wywodzą się z malowanych na ścianach w latach 80. XX wieku graffiti oraz happeningów ośmieszających system komunistyczny. W roku 2005 ustawiono pierwsze pięć rzeźb krasnali. Od tego czasu w różnych miejscach miasta ustawiane są całych czas nowe figury, których opiekunami są zarówno osoby prywatne jak i firmy czy instytucje publiczne. W chwili obecnej w całym mieście jest ponad 300 figur krasnali.

Ostrów Tumski

W leżącym na terenie dzisiejszego Wrocławia Ostrowie Tumskim, który z miastem łączy most Tumski mieszkał między innymi Mikołaj Kopernik czy Casanova. Ostrów Tumski był kiedyś wyspą na której stał zamek oraz mieszkali biskupi. Zamek został zburzony na przełomie XV i XVI wieku. W tamtym okresie obowiązującym prawem przy wejściu na most łączący Ostrów Tumski z pozostałą częścią miasta był obowiązek zdejmowania nakrycia głowy. Na początku mostu stał słup graniczny małego „państwa kościelnego”. Obowiązek zdejmowania nakrycia głowy dotyczył również wszelkich dostojników czy głów koronowanych. W XIX wieku zasypano odnogę Odry dzielącą Ostrów od lądu.

Wrocławskie ZOO

Najstarszy ogród zoologiczny w Polsce otwarty 10 lipca 1865 roku. W chwili obecnej znajduję się tam ponad 10 500 zwierząt (trzecie pod tym względem zoo na świecie). Wrocławskie ZOO jest piątym najchętniej odwiedzanym ogrodem zoologicznym w Europie.

Panorama Racławicka

Bitwa pod Racławicami namalowana została przez grupę malarzy, między innymi Wojciecha Kossaka w latach 1893–1894. Obraz przedstawia zwycięską polską bitwę z Rosjanami z roku 1794, pod dowództwem Tadeusza Kościuszki. Dzieło po II wojnie światowej zostało odzyskane z rąk Rosjan. Przed wojna znajdowało się w zbiorach lwowskiego muzeum.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: